Strona główna
HR
Tutaj jesteś

Za co odpowiada headhunter i jakie są jego zadania?

4 czerwca 2022 headhunter


W ostatnim czasie coraz więcej firm korzysta z usług doświadczonych headhunterów. Pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie wie do końca kim ta naprawdę jest headhunter i na czym polega jego codzienna praca. W niniejszym artykule można znaleźć oczywiście odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Headhunter kto to?

Headhunter najprościej rzecz mówiąc to osoba, która specjalizuje się w pozyskiwaniu nowych pracowników, którzy wyróżniają się wysokimi umiejętnościami. W wielu sytuacjach headhunterzy wyciągają najlepszych pracowników z jednej firmy i zatrudniają ich w drugiej. Bardzo ważnym zadaniem jest również budowanie pozytywnych relacji, dzięki czemu można zyskać zaufanych pracowników. W dzisiejszych czasach headhunterzy bardzo często myleni są z rekruterami. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że mają oni znacznie bardziej rozbudowany zakres obowiązków. Jeżeli chodzi o rekruterów to pracują oni wyłącznie z kandydatami, którzy złożyli swoje cv na wybrane stanowisko.

Jak można zostać headhunterem?

Jeżeli chodzi o drogę do zawodu headhuntera to jest ona oczywiście bardzo zbliżona do ścieżki rozwoju rekruterów. Pierwsza praca dotyczy zazwyczaj stanowiska researchera. Mowa tutaj oczywiście o osobach, którzy skupiają się na poszukiwaniu wartościowych kandydatów na aktualnym rynku pracy. Researcherzy poszukują pracowników, którzy posiadają nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale również niezbędne doświadczenie. Kolejnym stanowiskiem na ścieżce kariery jest konsulting. Doświadczeni konsultanci odpowiedzialni są za weryfikowanie nie tylko kompetencji miękkich, ale również kompetencji twardych. Konsultancie przeprowadzają kandydatów przez poszczególne procesy rekrutacyjne. Starszy konsultant, który osiągnie odpowiedni poziom może ubiegać się o stanowisko headhuntera. Najlepsi headhunterzy skupiają się oczywiście na rekrutacji doświadczonych specjalistów i menedżerów wysokiego szczebla.

Dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach znalezienie odpowiednich fachowców nie jest prostym zadaniem, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej rzetelnych firm headhunterskich. Aby móc rywalizować ze swoimi największymi konkurentami należy zadbać o stworzenie zgranej grupy pracowników, którzy uzupełniać będą się na każdym polu. Doświadczony headhunter bardzo dobrze zna rynek, dlatego też bez problemu pomoże nam w znalezieniu wartościowych pracowników na wybrane stanowiska. Pamiętać należy także o tym, że headhunterzy posiadają zaawansowane narzędzia (search, executive search itp.), które znacząco ułatwiają im pracę. Wsparcie dobrego headhuntera może okazać się bardzo pomocne nie tylko w firmach działających w branży IT, PR i marketingu. Firmy bardzo często korzystają z usług headhuterów ponieważ chcą zachować dyskrecję. Wynika to oczywiście z tego, że nikt nie chce zaostrzyć relacji ze swoimi największymi konkurentami. Z fachowej pomocy powinny skorzystać przede wszystkim te firmy, które nie mają własnego działu HR i nie chcą marnować cennego czasu na prowadzenie rekrutacji i wyszukiwaniu nowych kandydatów.

Jak zostać rejestratorką medyczną

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kursy hr
hr business partner
headhunter

Jesteś zainteresowany reklamą?