Strona główna
HR
Tutaj jesteś

Za co odpowiada doświadczony HR Business Partner?

5 czerwca 2022 hr business partner


W dzisiejszych czasach praktycznie w każdej większej firmie korporacyjnej pojawia się HR Business Partner, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się kim on jest i jakie ma obowiązki. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że jest to bardzo ważne stanowisko. Doświadczony HR Business Partner łączy kompetencje kilku specjalistów z wielu różnych dziedzin.

Kim tak naprawdę jest HR Business Partner?

Rynek pracy w ostatnim czasie zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego też analogicznie zmieniają się zadania pracowników z działu HR i L&D. Najprościej rzecz mówiąc HR Business Partner to osoba, która na co dzień zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem oraz audytami procesów danej organizacji. Największy nacisk położony jest oczywiście na zarządzanie personelem. Każda szanująca się firma powinna zatrudnić nie tylko specjalistów HR, ale również doświadczonych analityków i konsultantów biznesowych.

HR Business Partner opis stanowiska

HR Business Partner zajmuje się nie tylko strategią biznesową, typowymi działaniami HR, rekrutacją, talent managementem, coachingiem, ale również employer brandingiem i feedbackiem. W czasach pandemii ogromną rolę odgrywa również e-learning. Jednym z najważniejszych zadań jest rozwijanie pracowników i wyznaczenie strategii danej organizacji. Bardzo ważnym zadaniem jest również poprawienie komunikacji wewnętrznej i rekrutacja/selekcja nowych pracowników. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że HR Business Partner odpowiada również za zarządzanie talentami i zarządzanie konfliktami w firmie. Bez idealnie zgranego zespołu bardzo trudno będzie odnieść sukces w każdej branży. Dzięki motywowaniu pracowników można znacząco zwiększyć wydajność i poprawić atmosferę w firmie.

Jakie cechy powinien posiadać dobry HR Business Partner?

Dobry HR Business Partner powinien posiadać kilka kluczowych kompetencji, dzięki którym będzie mógł realizować swoje zadania. W zawodzie tym przydać może się odporność na stres, umiejętność rozwiązywania problemów i niespotykane umiejętności komunikacyjne. W zawodzie tym najlepiej odnajdą się osoby ze zdolnościami przywódczymi, którzy dobrze orientują się na potrzeby poszczególnych pracowników. Przy wielu zadaniach przydać mogą się również umiejętności analityczne oraz orientacja biznesowa. Skuteczny HR Business Partner powinien bardzo dobrze wiedzieć w jaki sposób rekrutować nowych pracowników. W dużej mierze tylko dzięki umiejętności tworzenia modeli kompetencyjnych będzie można sprawnie zarządzać pozyskanymi talentami. Warto wspomnieć również o tym, że doświadczony HR Business Partner powinien bardzo dobrze znać prawo pracy. Jak wspomniano we wstępie w dzisiejszych czasach żyjemy w czasach bardzo gwałtownych zmian, dlatego też dobry HR Business Partner powinien być głównym inicjatorem i zarządcą zmian w firmie. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że dobry HR Business Partner powinien bardzo dobrze wiedzieć na czym w rzeczywistości poleca skuteczny onboarding, reboarding oraz offboarding. Aby sprostać tym i wielu innym zadaniom można skorzystać z wielu specjalnych programów.

Jak zostać rejestratorką medyczną

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kursy hr
hr business partner
headhunter

Jesteś zainteresowany reklamą?