Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to takiego Human Resources ?

17 kwietnia 2020


Po przeczytaniu tytułu można od razu stwierdzić, że po lekturze tego artykułu dowiesz się czym jest Human Resources. Mam nadzieję, że właśnie tak będzie a ten temat zostanie przedstawiony w sposób przystępny. Zacznijmy od etymologii tego terminu. Nazwa Human Resources (human – człowiek, resource – zasób, zajęcie) pochodzi z języka angielskiego. Po polsku znaczy to nic innego jak po prostu zasoby ludzie.

Te dwa słowa mają dwa odmienne znaczenia

Według definicji Human Resources to praca, siła robocza, która stanowi jeden z trzech środków produkcji. Znaczenie to ma swoje źródło w naukach społecznych i jest zgodne z pierwotną szkołą ekonomii. Zasoby ludzkie, których definicję zna zapewne więcej osób odnosi się do indywidualnych pracowników oraz działu zajmującego się organizacją, który zajmuje się między innymi rekrutacją, a także sprawami administracyjnymi jak szkolenia, motywowanie oraz zwalnianie pracowników (polityka personalna).

Nierozerwalnie związany z zarządzaniem zasobami ludzkimi przede wszystkim w firmach jest dział HR. Osoby pracujące na stanowiskach w tym dziale są odpowiedzialne za między innymi prowadzenie dokumentacji głównie o pracownikach (administracja), rozpatrywanie wniosków o urlopy, zasiłki, zwolnienia a także zajmowanie się sprawami związanymi z ZUSem czy urzędem skarbowym. Zapewne wiele osób trafiło do działu HR, by zanieść podanie o pracę lub chcąc wyjaśnić jakieś niejasności w umowie. Obecnie pracownicy tego działu działają nie tylko stacjonarnie, ale także korzystają z zasobów sieci, pracują online. Pracownik HR ma bezpośredni kontakt często mailowy z innym zatrudnionym w firmie.

Human Resources – studia

W związku z dużym zapotrzebowaniem na tego typu zarządzanie zasobami ludzkimi powstało wiele kierunków studiów, które zapewnią przyszłym pracownikom działu kadr, HR-owcom należyte przygotowanie do pracy. Wśród ofert uczelni znajdziemy na przykład kierunki takie jak Zarządzanie i Marketing, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Finanse i Rachunkowość, a także ich odpowiedniki w języku angielskim.

Human Resources prężnie się rozwija. W dzisiejszych czasach warto wybrać ścieżkę kariery związaną tą dziedziną.

wyposażenie kempingowe

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Obsługa nieruchomości – co warto o niej wiedzieć?
Jak zostać rejestratorką medyczną
Prezenty dla entuzjastów wellness i fitness

Jesteś zainteresowany reklamą?