Na czym polega assessment center i co daje pracodawcy?

Proces rekrutacji pracowników może mieć wiele różnych etapów. I nie ma w tym nic dziwnego, bo też wymagania na różne stanowiska pracy są bardzo różnorodne, a metody oceny kompetencji kandydatów muszą być do tego dostosowane. Jedną z metod uzyskania informacji o umiejętnościach potencjalnych pracowników, i to także tych miękkich, może być assessment center. Wyjaśniamy na czym polega ta metoda, i jak może przebiegać taka ocena poziomu kompetencji.

Czym jest assessment center?

W rozmowach rekrutacyjnych zwykle oprócz kandydata biorą udział tylko i wyłącznie przedstawiciele potencjalnego pracodawcy. Mogą to być osoby z działu personalnego, profesjonalny rekruter lub przyszli przełożeni. Taka rozmowa pozwala poznać kandydata, dowiedzieć się więcej o jego wiedzy i doświadczeniach. Jednak podczas takiej rozmowy trudno jest często ocenić umiejętności takiej osoby, zarówno w kontekście obowiązków służbowych, jak i współpracy z poszczególnymi członkami zespołu.

Tu z pomocą przychodzi assessment center, na które zapraszana jest zwykle grupa 4 do 8 kandydatów, którzy muszą wykonać określone zadanie lub zestaw zadań współpracując ze sobą. Ale zdarzają się takie testy, podczas których kandydat sam mierzy się z zadaniem. Podczas takiego assessment center kandydatom przygląda się kilka specjalnie wyszkolonych osób, mogą to być specjalnie przeszkolone osoby z działu personalnego lub specjalnie wynajęci do tego celu konsultanci. Zadania są tak ustalane, by zweryfikować jak największą ilość kompetencji, które będą potrzebne na wybranym stanowisku, a sesja takich testów trwa zwykle kilka godzin, tak by obserwatorzy mieli czas ocenić umiejętności kandydatów.

Jakie formy może przybierać assessment center

Podczas assessment center kandydaci mogą być poddani różnego rodzaju testom. Może być tak, że w ramach swojej grupy muszą wykonać konkretne zassanie lub przeprowadzić case studu. Czasem testy przybierają formę gry, w trakcie której kandydaci muszą przybrać narzucone im role, lub nawet zwyczajnej dyskusji, podczas której muszą przekonać pozostałe osoby do konkretnego zdania. Indywidualne zadania podczas takich testów polegają najczęściej na wygłoszeniu prezentacji na konkretny temat, symulacji trudnego spotkania lub case study.

Najczęściej podczas assessment center łączy się różne rodzaj zadań, dzięki czemu jeszcze lepiej można obserwować, czy kandydaci posiadają wszystkie wymagane kompetencji. Jest to metoda ceniona za wielowymiarowość i obiektywność. Dobrze przeprowadzone assessment center nie tylko ujawnia mocne i słabe strony kandydatów, może też pomóc ustalić, na jakim stanowisku najlepiej sprawdzi się dany kandydat.

Redakcja hrexecutive.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *