Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na firmę?

Większość przedsiębiorców nie dysponuje zbyt dużym budżetem na start, dlatego często poszukują oni form finansowania w postaci kredytów na firmę. Jakie opcje są dostępne i jakie warunki należy spełnić, aby móc sięgnąć po wsparcie tego typu?

Kredyt na firmę z banku

Kredyt na firmę zazwyczaj opiewa na dość spore sumy, dlatego aby go otrzymać, należy spełnić szereg wymagań instytucji finansowych. Z drugiej strony, banki mają świadomość sytuacji większości przedsiębiorców i umożliwiają uzyskanie wysokiej pożyczki na całkiem korzystnych warunkach. Warto więc poszukać ciekawej opcji właśnie w banku – jest to świetna opcja dla każdej osoby, która chce otworzyć lub posiada już własną działalność gospodarczą i potrzebuje finansowania do rozwoju swojej firmy.

Banki mają różne wymagania co do przedsiębiorców, dlatego warunki potrzebne do uzyskania kredytu na firmę są zależne od oferty danej instytucji. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ze względu na ponoszone przez banki ryzyko podczas udzielania wysokich pożyczek dokładnie sprawdzają one swoich klientów. Z tego względu finansowania nie otrzymają osoby, które mają negatywną historię kredytową.

Do większości kredytów na firmę wymaga się prowadzenia działalności przez pewien czas, np. minimum 6 czy 12 miesięcy. Dostępne są jednak także kredyty na start, przeznaczone wyłącznie dla początkujących przedsiębiorców, dlatego warto sprawdzać dostępne oferty. 

Niezbędne dokumenty

Kredyt dla firm w banku zazwyczaj wymaga też przedstawienia kilku ważnych dokumentów. W większości przypadków potrzebne będzie:

  • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami dla US i ZUS,
  • wpis do rejestru działalności gospodarczej,
  • biznesplan,
  • zaświadczenie związane z daną opcją zabezpieczenia kredytu. 

Przedsiębiorca, który chce ubiegać się o kredyt w banku, zazwyczaj musi dysponować odpowiednim zabezpieczeniem – np. w formie hipoteki na nieruchomości, poręczenia osoby trzeciej czy przewłaszczenia na zabezpieczenie. Dostępne są również pożyczki bez zabezpieczeń, jednak zazwyczaj dotyczą mniejszych kwot.

Kredyt na firmę bez BIK

Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie spełnić wymagań banków, mogą szukać pomocy w licznych instytucjach pozabankowych. Firmy pożyczkowe również posiadają specjalne oferty dla firm, przy czym zazwyczaj nie wymagają zbyt wielu zaświadczeń, a nawet udzielają pożyczek bez BIK. W efekcie istnieje większa szansa na przyznanie kredytu na firmę, nawet w przypadku starania się o dużą sumę. Przy pożyczkach pozabankowych zazwyczaj nie trzeba określać celu.

Koszty pożyczek pozabankowych są wyższe niż w przypadku standardowego kredytu bankowego. Warto również dokładnie sprawdzać firmy pożyczkowe, z których oferty chce się skorzystać, aby mieć pewność co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Z drugiej strony, jest to łatwo dostępna opcja dla każdego przedsiębiorcy, nawet w przypadku osób z negatywną historią kredytową – dlatego może być bardzo przydatna w momencie, kiedy potrzebne jest szybkie sfinansowanie różnych celów firmy.

Redakcja hrexecutive.pl