Coaching – jak zostać dobrym coachem?

W ostatnim czasie coaching staje się coraz bardziej popularny. Stanowi on jedną z najnowocześniejszych metod rozwoju osobistego.

Obecnie w naszym kraju coraz więcej młodych osób pragnie
zostać coachem. Warto wiedzieć o tym, że zawód ten wywodzi się ze Ameryki, a dokładniej ze Stanów Zjednoczonych. W kraju tym początkowo znalazł on duże zastosowanie w dziedzinie kultury sportu. Obecnie wielu amerykańskich trenerów nadal w oparciu o tę metodę bardzo silnie motywuje sportowców do działania oraz stara się odkryć w nich drzemiący potencjał.

Coaching w firmie

Dziś coach oraz trener to pojęcia które bardzo często są sobą utożsamiane. Zadaniem każdego coacha jest odnalezienie oraz wyzwolenie potencjału w danym kliencie. Dzięki temu, że potrafi on dokładnie słuchać, pomaga on w znalezieniu niezbędnych rozwiązań.

Zadaniem każdego coacha jest poznanie celu danej osoby oraz pomoc w jego realizacji. Jego zadaniem jest zatem nie tylko odpowiednia motywacja do działania, lecz także podsuwanie potrzebnych narzędzi, które to pozwalają w znacznym stopniu ułatwić realizację całego procesu. Dzięki dobremu trenerowi wiele osób, które ma problem z tym, aby być sobą otwiera się i zaczyna realizować swoje palny.

Zadaniem każdej osoby pracującej w tym zawodzie jest prowadzenie profesjonalnych rozmów nie tylko indywidualnie, lecz również grupowo. Mogą one mieć miejsce zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Cechy dobrego coacha

Każdy coach powinien posiadać szereg takich cech, które to w znacznym stopniu ułatwią wykonywanie tego zawodu. Musi ona zatem umieć dobrze słuchać oraz być otwartym na ludzi. Ponadto musi on wzbudzać w nich zaufanie oraz nade wszystko cenić sobie przebywanie z nimi.

Obecnie, aby zostać dobrym coachem trzeba posiadać rozległą wiedzę z dziedziny psychologii. Warto zatem ukończyć studia wyższe o tym kierunku. Po ich ukończeniu oraz zdobycia tytułu magistra możliwe jest nie tylko prowadzenie własnej działalności gospodarczej, lecz także znalezienie niezwykle ciekawej pracy w wielu prestiżowych firmach prywatnych.

Redakcja hrexecutive.pl