Testy psychologiczne są już coraz popularniejsze!

0
426

W naszym kraju by wykonywać niektóre zawody należy koniecznie zdobyć pewne uprawienia. Ich wymóg wynika nie tylko z przepisów prawa, lecz przede wszystkim z charakteru realizowanych w środowisku zawodowym zadań.

Popularne testy psychologiczne

Współczesny świat bardzo mocno ewoluuje i nie inaczej jest także w opisywanym powyżej aspekcie. Jako przykład możemy tutaj podać chociażby to jak popularne stały się wszelkiego rodzaju testy psychologiczne. Coś co jeszcze kilkanaście lat temu dotyczyło wyłącznie kandydatów do służby mundurowej czy też zawodowych kierowców dzisiaj dotyka zwykłego Kowalskiego. Trudno się jednak takiemu zjawisku dziwić, gdyż każdy człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za życie swoje, lecz również za innych. Jeszcze jakiś czas temu by uzyskać chociażby uprawnienia do prowadzenia pojazdów wystarczyła jedynie wiedza z zakresu przepisów i umiejętność wykonania kilku podstawowych manewrów. Niestety jak pokazała drogowa praktyka takie stosunkowo niewielkie wymagania sprawiły, że uprawnienia uzyskiwały osoby, które nie do końca powinny je uzyskać. Nikogo nie mogły więc dziwić postulaty mówiące o tym, że testy psychologiczne są na tym etapie już koniecznością. Na ulicach mamy przecież coraz więcej samochodów co oznacza, że jazda w takich warunkach wymaga już pewnych dodatkowych uzdolnień. W takim „odsianiu” osób nie posiadających odpowiednich cech miałyby pomóc właśnie wspomniane przez nas wcześniej testy psychologiczne. Oczywiście jak to często w życiu bywa można spotkać się z głosami zarówno zwolenników jak i przeciwników takiego rozwiązania. Ci pierwsi chwalą je za to, że pozwoli (przynajmniej w teorii) dopuszczać do ruchu wyłącznie osoby mające ku temu odpowiednie umiejętności. Przeciwnicy natomiast podnoszą argument, iż jest to niepotrzebne komplikowanie uzyskiwania całego procesu uzyskiwania uprawnień, który już i tak do najprostszych na świecie nie należy. Bez względu jednak na to do której grupy my należymy trzeba się raczej pogodzić z tym, że testy psychologiczne coraz mocniej wchodzą w nasze życie.

Testy psychologiczne jako instrument pomiaru

Testy jako instrument pomiaru pełnią rolę narzędzia psychometrycznego, wykorzystywanego w celu obiektywnej oceny indywidualnych zdolności lub cech. Pomagają w przewidywaniach, jakie sukcesy będą odnosić kandydaci na danym stanowisku pracy. Oferujemy Państwu wykorzystanie standaryzowanych, trafnych i wiarygodnych testów psychologicznych jako jednego z elementów badania kompetencji osoby (między innymi testy kompetencji, testy umiejętności społecznych, testy badające potencjał intelektualny, test ról grupowych, test motywacji). Testy przeprowadzane i interpretowane są przez doświadczonych psychologów.

Testy powinny być narzędziem wspierającym i uzupełniającym diagnozę kompetencji pracowników, a nie jedynym kryterium, na podstawie którego podejmujemy decyzje personalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here