Szukasz pracy? Zrób to skutecznie!

Masz dość swojej pracy, chciałbyś coś zmienić, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zajrzyj do naszego poradnika, w którym pokażemy Ci sposoby na skuteczne szukanie pracy.

Skuteczne szukanie pracy

1. Pytaj
Szukanie pracy rozpocznij od researchu wśród znajomych. To świetny moment, by odświeżyć swoje dawne kontakty. Może akurat ktoś ma w planach zrezygnować z pracy i zwolni się wakat? Im więcej osób zaczepisz, tym masz większe szanse, że ktoś ci pomoże. Bądź przy tym uprzejmy, nie roszczeniowy i nie oczekuj, że ktoś załatwi wszystko za ciebie.

2. Zastanów się
Zanim na serio zaangażujesz się w skuteczne szukanie pracy, zastanów się, jaką pracę chcesz podjąć. Czy interesuje cię praca na umowę zlecenie, czy zależy ci na pełnym etacie. W jakiej branży się odnajdujesz, w czym jesteś dobry i co jesteś w stanie zaoferować pracodawcy. Nie ma sensu przeglądać ofert pracy zdalnej, jeśli taka forma pracy ci nie odpowiada i najlepiej czujesz się, pracując w zespole.

3. Skorzystaj z social media
Na fb ślęczysz każdego dnia, scrollując zdjęcia znajomych, filmiki z zabawnymi zwierzakami i przepisami na domową tartę? Może to najwyższy czas, by wziąć życie we własne ręce! i to dosłownie. Zamiast marnować czas, bądź czekać, aż praca sama cię znajdzie, skorzystaj z siły social media i wstaw post, że szukasz pracy. Możesz również zapisać się do grup, które są specjalnie stworzone dla takich osób, jak ty, czyli dla poszukujących pracy.

4. Daj sobie szansę
Nie do końca spełniasz wszystkie oczekiwania przedstawione w ofercie pracy, ale wyróżniasz się znajomością dwóch języków obcych, masz wieloletnie doświadczenie w branży, jesteś gotowy na nowe wyzwania? Spróbuj przekonać pracodawcę, że to właśnie ty nadajesz się na to stanowisko. Może akurat twoje atuty będą ważniejsze od tego co było zawarte w wytycznych.

5. Jeden to za mało
By twoje starania nie poszły na marne, aplikuj swoją kandydaturę na wiele ofert. Pamiętaj, że u jednego pracodawcy proces rekrutacji trwa trzy tygodnie, a inny daje odpowiedź po dwóch miesiącach. Nie skupiaj się zatem na jednej ofercie. Bądź otwarty na nowe wyzwania, wyślij swoje CV do co najmniej kilku pracodawców i zwiększ swoje szanse na znalezienie pracy.

Daj się poznać

Możesz oczywiście tradycyjnie wysyłać CV, do czego cię zachęcamy, ale proponujemy, byś podszedł do tematu również z drugiej strony. Pracodawcy dostają całe mnóstwo zgłoszeń kandydatów, nie zawsze mają czas, by przejrzeć je wszystkie. Łatwiej będzie, jak stworzysz swój profil na przeznaczonych do tego stronach i dasz się poznać pracodawcy. Na swoim profilu zamieść przede wszystkim krótką informację o tobie, załącznik z twoim Curriculum vitae, podstawowe dane i zdjęcie. Pracodawca po wpisaniu interesującego hasła sam cię znajdzie, przejrzy twój profil i zdecyduje, czy właśnie takiego pracownika szuka. Jeśli tak, to on wyśle do ciebie pytanie, skontaktuje się z tobą telefonicznie lub mailowo. Satysfakcja gwarantowana!

Skuteczne szukanie pracy wymaga przygotowania, odrobiny czasu i szczęścia, ale warto poświęcić temu chwilę, by znaleźć wymarzone stanowisko.

Redakcja hrexecutive.pl