Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Stan personalny w firmie

15 maja 2021 stan personalny w firmie


Pracownicy w każdej firmie są bardzo ważni. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w większości podmiotów w biznesie bez kapitału ludzkiego. Niestety, ludzie nie zawsze są odpowiednio doceniani i motywowani.

Kadry i płace

Dział kadr i płac jest bardzo ważnym ogniwem w każdym przedsiębiorstwie. Osoby zajmujące się kadrami i płacami muszą być bardzo skupione na swojej pracy, konieczne jest, aby swoje zadania wykonywali rzetelnie i skrupulatnie. Tam gdzie pojawia się temat pieniędzy, tam pojawiają się też ludzkie oczekiwania. Trzeba nie tylko właściwie obliczyć podatki i składki ZUS, ale także wynagrodzenie urlopowe oraz różnego rodzaju zasiłki.

Praca w dziale kadr i płac wymaga nieustannego dokształcania się. Pracownicy muszą być na bieżąco z obowiązującym prawem, dlatego też uczestnictwo w okresowych szkoleniach jest obowiązkowe. Bez tego trudno wyobrazić sobie poprawne wykonywanie obowiązków. Na pewno nie jest tak, że ktoś, kto kończy szkołę bądź kurs, już raz na zawsze może korzystać z tej wiedzy w swojej pracy.

Kapitał ludzki

Stan personalny w firmie często budzi kontrowersje. Niektórzy wpadają na pomysł, aby szukać oszczędności poprzez zwalnianie ludzi. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w dużych fabrykach, gdzie pewne zadania mogą zostać wykonane przez maszyny, niekoniecznie rękami ludzkimi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że grupowe zwolnienia mają swoje konsekwencje społeczne. Nagle duża grupa ludzi zostaje bez pracy. A przecież przedsiębiorcy powinni brać odpowiedzialność za pracowników.

Kapitał ludzki wciąż jest bardzo niedoceniany. Ludzie, ich wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim zaangażowanie to ogromny potencjał. Każdy pracodawca powinien starać się, aby ludzie w zespole byli odpowiednio zmotywowani do pracy. Tego nie da się osiągnąć poprzez oferowanie najniższych wynagrodzeń. Dlatego też szefowie coraz częściej uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach na temat budowania zespołu i motywacji ludzi. Ludzie doceniają nie tylko pieniądze, ale także dobrą atmosferę w miejscu pracy, chcą czuć, że pracodawca ich docenia, a także dba o ich rozwój na różnych płaszczyznach.

Dzisiejsze pokolenie bardzo łatwo zmienia pracę, można jednak zrobić wiele, aby zatrzymać dobrego pracownika w firmie. Czasy się zmieniły, ludzie nie chcą całe życie pracować w jednym przedsiębiorstwie, można jednak tak pokierować ich rozwojem w firmie, aby nie czuli się znudzeni swoimi zadaniami. Zmiana działów czy stanowisk to dzisiaj naturalna kolej rzeczy.

Jak zostać rejestratorką medyczną

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fulfilment e-commerce
Na czym polega serwis odzieży roboczej?
Obsługa nieruchomości – co warto o niej wiedzieć?

Jesteś zainteresowany reklamą?