Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Rezygnacja z pracy. Kiedy warto się na nią zdecydować?

6 czerwca 2022 jak złożyć wypowiedzenie


Decyzja o zmianie w życiu zawodowym jest trudna dla każdego pracownika. Jednak może zaistnieć wiele sytuacji, w których taką decyzję należy podjąć. Częścią tej zmiany jest zazwyczaj rezygnacja z dotychczasowego stanowiska pracy. Jakie są powody, dla których można zrezygnować z pracy? Czy warto to robić? Jak przygotować cały proces od strony formalnej? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Dlaczego chcemy zmienić pracę?

Powody rezygnacji z pracy mogą być różne. Jednym z najczęściej wskazywanych jest wypalenie zawodowe. Jest to stan, w którym pracownik całkowicie traci motywację do pracy w dotychczasowym środowisku. Wypalenie często jest kojarzone z monotonią w życiu zawodowym. Jednak jest to tylko część prawdy. Powodem wypalenia zawodowego może być również stres wywołany nadmiarem obowiązków. Do czynników wpływających na osiągnięcie stanu wypalenia zaliczyć też możemy złą atmosferę w zakładzie pracy.

Kiedy warto zdecydować się na rezygnację z pracy?

Nie zawsze decyzja o rezygnacji z pracy jest słuszna. Przed jej podjęciem należy dokładnie przeanalizować swoje szanse na rynku pracy. Częścią tej analizy powinno być podsumowanie posiadanych kwalifikacji. Musimy sprawdzić, czy gwarantują one znalezienie pracy na lepszych warunkach od dotychczasowych. Dobrze jest też odszukać opinie na temat zakładu pracy, w którym planujemy podjąć zatrudnienie. Rezygnacja z pracy może mieć również konsekwencje finansowe. Warto więc odłożyć wcześniej środki na czarną godzinę.

Jaki dokument trzeba złożyć?

Rezygnacja z dotychczasowego stanowiska pracy wiąże się ze złożeniem wypowiedzenia. Jak złożyć wypowiedzenie? Jest to dokument, który można dostarczyć pracodawcy osobiście lub za pośrednictwem poczty. Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Zazwyczaj jednak nie korzysta z tego uprawnienia. Wypowiedzenie oznacza, że pracownik musi świadczyć pracę na rzecz pracodawcy przez pewien okres. Okres wypowiedzenia zależny jest od stażu pracy u danego pracodawcy. W przypadku stażu krótszego od sześciu miesięcy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Staż od sześciu miesięcy do trzech lat wymaga miesięcznego okresu wypowiedzenia. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia dotyczy osób, których staż pracy jest dłuższy od trzech lat.

Podsumowanie

Frustracja jest zazwyczaj złym doradcą podczas planowania życia zawodowego. Chęć zmiany pracy należy spokojnie przemyśleć. Chłodna analiza może wykazać, że taka decyzja nie jest możliwa lub konieczna. Istnieje ryzyko, że nowa praca nie będzie spełniać oczekiwań. Dotychczasowy pracodawca może zaoferować ciekawe możliwości rozwoju.

fulfilment e-commerce

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawy prawne związane z zarządzaniem personelem
wynajmowanie odzieży
tłumaczenie sklepu internetowego

Jesteś zainteresowany reklamą?