Opieka nad osobą starszą – z czym się to wiąże

Jeśli kogoś interesuje opieka seniora w Niemczech, to może mieć pewność, że nie będzie miał problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo każdego roku rośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi. Co więcej, opiekunki osób starszych nie muszą martwić się o stawianie im wygórowanych wymagań przez potencjalnych prawodawców. Nawet przy podstawowym poziomie znajomości języka niemieckiego i braku wyższego wykształcenia można liczyć na otrzymanie umowy o pracę i atrakcyjnego wynagrodzenia. Warto wobec tego rozważyć wyjazd za granicę, który pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, zdobyć wiele nowych doświadczeń, podszlifować język obcy, poznać inną kulturę i zobaczyć ciekawe miejsca.

Opieka Niemcy nad osobami starszymi dla każdego? Jakie trzeba spełnić warunki, by dostać pracę?

Wiele osób często rezygnuje z wyjazdu za granicę z obawy o możliwe trudności w porozumiewaniu się w języku obcym. Opiekunka w Niemczech musi oczywiście być w stanie sprawnie komunikować się z podopiecznym i rodziną, ale nie wymaga się od niej bycia poliglotką. Często wystarczy znajomość języka niemieckiego na poziomie podstawowym, czyli komunikatywnym – codzienne obcowanie z nim pozwoli na szybkie podszlifowanie swoich umiejętności lingwistycznych. Opiekunka do osoby starszej powinna być przede wszystkim empatyczna, zrównoważona psychicznie, odpowiedzialna, zdrowa, pozytywnie nastawiona. Ma być wsparciem dla seniora, dbać o jego dobrostan psychofizyczny, zaspokajać jego podstawowe potrzeby dnia codziennego. Nie jest wymagana profesjonalna opieka osób starszych, łącznie ze sprzątaniem całego domu i byciem do usług przez 24h/dobę.

praca w niemczech

Istotne w przypadku opiekunki seniora jest to, aby była w stanie wczuć się w sytuację podopiecznego, co ułatwi niesienie mu pomocy. Ważna będzie serdeczność, nieuleganie emocjom. Opiekunka powinna odznaczać się cierpliwością, mieć na uwadze ograniczone możliwości seniora. Wraz z wiekiem zmienia się światopogląd, potrzeba więcej czasu na wykonanie poszczególnych czynności i pomocy drugiej sposoby. Senior oczekuje zrozumienia i wyrozumiałości. Opiekunka powinna cechować się także asertywnością, stanowczo przestrzegać ustalonego porządku dnia i mobilizować podopiecznego do bycia aktywnym. Liczy się komunikatywność, odpowiedzialność i pracowitość.

Przed jakimi zadaniami stanie opiekunka osób starszych Niemcy?

Wszystkie obowiązki opiekunki w Niemczech są jasno określone w umowie, które podpisują obie strony. Nie wymaga się od nich czego, co wykraczałoby poza ich zakres. W zależności od zdrowia i możliwości seniora oraz oczekiwań jego rodziny, codzienne obowiązki opiekunki mogą wyglądać nieco inaczej. W niektórych przypadkach będzie ona tylko osobą towarzyszącą, która spędza czas z podopiecznym na rozmowach, aktywizującą go. Senior może być w pełni sprawny i w stanie zajmować się sobą we własnym zakresie, a drugiej osoby potrzebować po to, aby nie czuć się samotnym. Najczęściej od opiekunki wymaga się pomagania w podstawowych czynnościach typu wstawanie z łózka, ubieranie, chodzenie, mycie, załatwianie potrzeb fizjologicznych, przygotowywanie posiłków i żywienie, utrzymanie porządku.

Redakcja hrexecutive.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.