Jakie są najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć o tłumaczeniu konferencyjnym?

Nie ulega wątpliwości, że tłumaczenia są nieodłącznym elementem naszej codzienności. Są one niezbędne niemal na każdym etapie naszego życia. Wszyscy wiemy, że tłumaczenia można podzielić na tłumaczenia pisemne lub tłumaczenia ustne. Klasyfikacja ta odnosi się do metody przekazu lub, innymi słowy, kanału. Każdy rodzaj tłumaczenia jest wyjątkowy i inny. 

Większość ludzi jest zaznajomiona z procesem tłumaczenia. Jak wygląda proces tłumaczenia ustnego? Dowiedzmy się więcej o tłumaczeniu konferencyjnym. 

Różne rodzaje tłumaczeń konferencyjnych

Należy wspomnieć, że tłumaczenia konferencyjne można również podzielić na tłumaczenia symultaniczne i konsekutywne. Tłumaczenie symultaniczne to takie, w którym tłumacz tłumaczy jednocześnie z prelegentem. Tłumaczenie symultaniczne wymaga, aby tłumacze symultaniczni zamieniali się kabinami mniej więcej co dziesięć minut. Dzieje się tak dlatego, że mogą oni zachować skupienie tylko podczas przemówienia prelegenta. Zwiększa to szanse na poprawne i profesjonalne przetłumaczenie zdań. Tłumaczenie konsekutywne, przeciwnie, odbywa się po zakończeniu wypowiedzi prelegenta. Tłumacz może robić notatki, które pomogą mu zapamiętać najważniejsze punkty, dzięki czemu wie, które słowa należy podkreślić. Mimo, że jest to mniej skomplikowana forma tłumaczenia konferencyjnego, nadal należy zwracać uwagę, aby niczego nie przeoczyć.

Co to jest tłumacz konferencyjny? I dlaczego nie powinni współpracować?

Tłumacz konferencyjny to osoba, która ułatwia komunikację między zagranicznymi gośćmi a pracownikami. Wbrew pozorom jest to bardzo stresująca praca. Wymaga ona ciągłej koncentracji, podzielnej uwagi i wielu innych umiejętności, takich jak występowanie przed dużymi grupami ludzi. 

Tłumacze konferencyjni są zobowiązani do pracy w parach, zmieniając się co kilka minut, dzięki czemu mogą utrzymać najwyższy poziom zaangażowania. Mogą świadczyć swoje usługi na każdego rodzaju konferencji, szkoleniu czy imprezie zawodowej. Mogą być pomocni podczas wydarzeń, w których istnieją bariery komunikacyjne pomiędzy słuchaczami a prelegentem.

Jak wygląda tłumaczenie konferencyjne?

Tłumaczenie konferencyjne pozwala panelistom na prezentację w ich ojczystym języku. To znacznie poszerza zakres tematów poruszanych podczas wydarzenia i zapewnia żywą dyskusję. Do dyspozycji jest tłumacz, który zapewnia tłumaczenie symultaniczne. Oznacza to, że słowa prelegenta są tłumaczone na język słuchaczy. Każdy uczestnik otrzymuje specjalne urządzenie do przekazywania tłumaczenia przez słuchawki. Konferencje międzynarodowe w Polsce prowadzone są najczęściej w języku angielskim lub francuskim. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: alingua.pl/tlumaczenia-konferencyjne/.

Tłumacz konferencyjny to nieodłączny element codziennego życia. Są one najtrudniejsze, najbardziej stresujące i wymagające. Mogą być źle zinterpretowane i podważać sens wypowiedzi, jak również mówcy. Coraz więcej osób uczy się pomijać błędy językowe. Drobny błąd może zdarzyć się każdemu.

Redakcja hrexecutive.pl