Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Coaching studia – czym jest coaching i jak można się go nauczyć?

5 czerwca 2022 coaching studia


Skuteczny i systemowy coaching może pomóc menedżerom w lepszym zrozumieniu i prowadzeniu siebie, swoich pracowników i firmy jako całości, dlatego jest ważnym narzędziem w rozwoju menedżerskim i strategicznym rozwoju personelu. Czym jest coaching i czego można się nauczyć podczas studiów coachingowych?

Coaching studia — czy warto?

Dokształcanie się w zakresie coachingu jest obecnie bardzo popularne. Dlaczego osoby zainteresowane edukacją chcą kontynuować naukę w tej dziedzinie zawodowej i czego tak naprawdę można się nauczyć się jako coach?

Termin „coach” ma swoje korzenie w świecie anglojęzycznym i oznacza „trening” lub „opiekować się kimś”. Firmy i ich pracownicy potrzebują profesjonalnego wsparcia, opieki i pomocy w rozwiązywaniu problemów. Celem jest poprawa wyników klientów poprzez porady lub zadawanie właściwych pytań, wspólne podążanie ścieżką do celu oraz wzmocnienie promocji odpowiedzialności, świadomości i autorefleksji.

Czym zajmuje się trener

Coachowie pomagają klientom osiągnąć ich cele za pomocą metod coachingu zorientowanych na rozwiązania. Pomoc trenerów może przybrać formę wsparcia w wyborze kariery, doradzania menedżerom, rozwoju osobistego czy mentoringu w osiąganiu celów zawodowych – coaching może więc przybierać różne formy. Ponieważ klienci przychodzą do trenerów z indywidualnymi potrzebami i obawami, eksperci muszą indywidualnie reagować na klienta i wybierać z zestawu narzędzi odpowiednie rozwiązania.

Obszary realizacji coachingu

Coaching występuje w wielu różnych formach i wariantach. Sposób coachingu klientów zależy od obszaru, w którym osoba poszukująca pomocy chciałaby się dalej rozwijać. Coaching może przybrać formę np. coachingu grupowego lub indywidualnego i może być zalecany w przypadku codziennych problemów związanych z pracą, takich jak wypalenie, zwolnienia, kryzysy psychiczne czy presja czasu. Coaching może odbywać się również w życiu prywatnym. Należy zawsze pamiętać, że coaching nie zastępuje psychoterapii.

Jak zostać trenerem? – coaching studia

Chcąc zostać trenerem, można osiągnąć swój cel na różne sposoby.
Wymogiem nie są ukończone studia z tytułem magistra ani doktora. Jednak wyższe wykształcenie (np. psychologia) może być bardzo przydatne w pracy. Wystarczą studia podyplomowe na kierunku coaching. Coaching studia zapewniają wystarczającą wiedzę do podjęcia pracy w zawodzie coacha.

Podczas studiów przyszły coach zajmuje się procesami coachingowymi, różnymi formami doradztwa oraz metodami poradnictwa coachingowego. Ponadto spragnieni wiedzy pogłębiają swoją wiedzę na temat różnych technik zadawania pytań i uczą się, jak poprawnie projektować rozwiązania. W zależności od wyboru specjalizacji, treści i metody dalszego szkolenia są różne.

Coaching nie ogranicza się do branż i dziedzin zawodowych, ponieważ każda firma i instytucja boryka się z problemami w pracy. Szkolenia z coachingu skierowane są przede wszystkim do osób pełniących funkcje doradcze, menedżerów, liderów projektu, edukatorów itp.

wyposażenie kempingowe

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki sklep internetowy wybrać
radca prawny
Studia II stopnia online

Jesteś zainteresowany reklamą?