Wydajność w pracy, komfort życia

0
457

Jaki jest koszt utrzymywania siebie na wciąż bardzo wysokim poziomie wydajności w pracy?

To pytanie jest związane bezwzględnie z tym, jaki koszt organizacja płaci za wymaganie od pracowników, aby byli oni bezwzględnie zaangażowani w realizację kolejnych projektów.

Wydajność w pracy i zaangażowanie

Tak jest. Firmy ponoszą konsekwencje zbyt dużego, przeciążeniowego zaangażowania się pracowników w pracę.  Tylko kadra zarządzająca w efekcie końcowym jest zdolna powiedzieć, czy jest to koszt finansowy czy utrata doświadczonych, utalentowanych pracowników. Ma to swoje konsekwencje w wypaleniu zawodowym, spadku  motywacji,  częstym rozkojarzeniem w pracy i trudnością w skupieniu uwagi na wybranym kawałku projektu.

Ilość szkoleń proponujących rozwiązanie powyższych problemów jest ogromna. Od lepszego zarządzania pracownikami, po radzenie sobie ze stresem, lepszą organizacją czasu pracy, zmiany sposobów myślenia wykorzystujące techniki takie jak NLP,  a nawet zmianami w strukturach organizacyjnych.
Każdy z wyżej wymienionych sposobów  nie jest ani lepszy, ani gorszy. Dotyczy innego spojrzenia. Jednak żaden nie oferuje odniesienia sukcesu, relaksacji poprzez naturalne tendencje jakie mamy w ciele.

Jesteśmy nie tylko umysłem, myślami, duchem, ale i ciałem. To także nim reagujemy na szybkie tempo pracy, ilość godzin spędzonych w jednej pozycji za biurkiem, stresujące sytuacje.  Jeżeli coś nam przeszkadza psychologicznie, to mamy także fizjologiczne reakcje.

Co to jest TRE?

TRE – ćwiczenia uwalniające stres i napięcia kierowane są do każdego.  Jest to podstawowy zestaw  sześciu ćwiczeń, które może wykonać każdy.  Twórcą metody jest David Berceli.
W sytuacjach stresujących bardzo mocno aktywuje się pień mózgu  ( prymitywna część mózgu odpowiedzialna za oddychanie, bicie serca itd.) i układ limbiczny (centrum emocji).  Kiedy dochodzi do ich silnego działania zmniejszają aktywację kory mózgowej odpowiedzialnej za logiczne myślenie.
Do tego dochodzą silne napięcia w konkretnych miejscach w ciele do których mamy tendencję już od dziecka. Stąd częste bóle głowy, napięcia w karku, ramionach, ścisk żołądka, zacisk przepony i trudność w swobodnym oddychaniu  oraz inne bóle.
W sytuacjach stresowych mamy tendencję do zaciskania się ( co jest częścią mechanizmu obronnego). W momencie zaciskania ciała, cały system neurologiczny zmniejsza przestrzeń.  Ma to automatyczny wpływ na zwężanie myślenia. Po TRE ma się szerszą perspektywę myślenia., tak zwany „jasny umysł”. Wykonywanie TRE powoduje stałe zmiany w postrzeganiu różnych sytuacji, ale i ciała.

Ćwiczenia TRE polegają na uwolnieniu drżeń w ciele, które w sposób swobodny poruszają się w nim, chyba, że natrafią na wewnętrzne napięcia, wówczas w naturalnym procesie starają się rozbić zbite mięśnie.
W dzisiejszym świecie jakiekolwiek drżenia w ciele są oznaką słabości i brakiem kontroli. Tym bardziej w biznesie.  Jednak ćwiczenia te dopuszczają drżenia, jeżeli sam uczestnik na to pozwala i są one w pełni kontrolowane.

Jeżeli Twoim poczuciem ugruntowania jest myśl, to bardzo łatwo ją zdmuchnąć. Jeżeli Twoja myśl „opiera się” o ciało, jesteś na dobrej drodze do równowagi. A Ty jaki masz kontakt ze swoim ciałem? Ze swoim napięciem? Gdzie się teraz zaciskasz? Na jaką sytuację zareagowałeś uciskaniem samego siebie? Działy HR w twórczy sposób wykorzystują co raz nowsze techniki rozwoju pracowników. Czas pokaże, czy TRE będzie jedną z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here