Przygotuj się do pracy – rekrutacja na staże

Do objęcia stanowiska w renomowanej firmie konieczne jest doświadczenie. Jednak zdobycie go w innej pracy od razu po ukończeniu studiów często graniczy z cudem. Warto więc już w trakcie nauki dobrze przygotować się na ten moment. Zdobycie niezbędnego doświadczenia nie jest bowiem takie trudne. Wystarczy przejrzeć oferty dużych firm i kierować swój wzrok na płatne staże i praktyki. Są one idealną opcją dla młodych ludzi na poznanie danego stanowiska z praktycznego punktu widzenia i zdobycie doświadczenia w pracy. Jak jednak wygląda rekrutacja na staże i na co należy zwracać uwagę szukając programu stażowego?

Rekrutacja na staże

Na początku dobrze będzie jeśli przejrzymy ofertę uczelni, na której się uczymy. Nawet jeśli jesteśmy absolwentami, możemy skorzystać z biura karier, gdzie dostępne są oferty pracy dla osób na danym kierunku. Będzie tam dużo łatwiej o propozycję uszytą na miarę do naszego wykształcenia. Łatwiejszy stanie się także proces aplikacji. I co najważniejsze, uczelnie podpisują zwykle takie umowy ze sprawdzonymi firmami. Mamy więc pewność, że nie będziemy odpowiedzialni za parzenie kawy i kserowanie dokumentów. Ponadto, wiele z takich firm po odbyciu programu stażowego, oferuje najlepszym pracownikom normalną formę zatrudnienia.

Staże zwykle zaczynają się w okresie wakacyjnym i urlopowym. Niestety wiele firm wykorzystuje stażystów do zapełniania miejsc po pracownikach, którzy aktualnie przebywają na urlopie. Wtedy możemy mieć pewność, że taka forma zatrudnienia niczego nas nie nauczy, a my tylko stracimy cenny czas. Przyglądając się ofertom stażowym warto więc zwrócić uwagę na sposób przedstawienia oferty oraz poszukać opinii innych stażystów czy pracowników o firmie. Staż powinien być formą przygotowania do danego stanowiska i dać młodemu pracownikowi szansę na pozyskanie nowych umiejętności. W ofercie powinny być zawarte zadania i obowiązki stażystów wraz z wynagrodzeniem za pracę oraz długością stażu. Takie oferty znaleźć możemy w dużych korporacjach, które chętnie przyjmują potem stażystów w swoje własne szeregi.

Specjalne eventy

W trakcie studiów organizowane są również wydarzenia związane z pozyskiwaniem praktyk i staży. Studenci mogą wtedy porozmawiać z przedstawicielami danej firmy i dokładnie dowiedzieć się, co pracodawcy mają im do zaoferowania. Takie programy oferują często coś więcej niż tylko oferty pracy. Przedsiębiorcy podchodzą do tego w formie zabawy, organizują różne konkursy czy quizy z nagrodami. W ten sposób w jednym miejscu pozyskać możemy wiele przydatnych kontaktów, a dodatkowo poprzez rozmowę z obecnymi pracownikami firmy dowiedzieć się, jak wygląda praca od wewnątrz.

Rekrutacja na staż to idealny sposób na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej. Pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie i poszerzyć umiejętności, które zdobyliśmy w szkole. Trzeba jednak uważać z wyborem. Staże są często wykorzystywane jako forma taniego wsparcia dla firmy. Wtedy staną się dla nas stratą czasu i spowodują, że już nigdy nie zainteresujemy się innymi programami stażowymi.

Redakcja hrexecutive.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.