Praca Hr-owca w pigułce – kariera w HR

0
511

To stanowisko jest bardzo popularne. Dzięki ludziom pracującym w Human Resources pracownicy są bardziej zgrani i zmotywowani do pracy w danej firmie. Jednak jeśli chodzi o obowiązki wykonywane na tym stanowisku, to wiele osób sądzi, że oscylują one raczej wokół zatrudniania nowych ludzi. W rzeczywistości HR-owcy mają do wykonania wiele innych ważnych zadań. Można powiedzieć nawet, że są połączeniem kadry pracowniczej z zarządem przedsiębiorstwa.

Kariera w HR

Zacznijmy od tego, że żeby zostać pracownikiem działu HR nie są potrzebne jakieś skomplikowane umiejętności. Choć najczęściej pracodawcy szukają osób, które ukończyły studia na takich kierunkach jak socjologia, psychologia czy zarządzanie. Są one bowiem bardziej skupione na pracy z ludźmi i dużo lepiej sprawdzają się na takich stanowiskach. Kariera w HR zależy jednak w głównej mierze od naszego doświadczenia z ludźmi i umiejętności empatycznych. Do głównych obowiązków osób zatrudnionych na tym stanowisku należy bowiem kontrolowanie kadry pracowniczej oraz pilnowanie prawidłowych relacji i pozytywnej atmosfery w danym miejscu pracy. Hr-owcy przyglądają się pracownikom i określają, co można byłoby zmienić, żeby pracowało się lepiej. To oni organizują różnego rodzaju szkolenia oraz wypady integracyjne. Są również odpowiedzialni za wprowadzanie benefitów do podstawowych zarobków, premii czy bonów, np. na święta Bożego Narodzenia. W skrócie chodzi o to, by pracownik w firmie czuł się doceniany i nie stracił motywacji do wykonywania swoich obowiązków. Pełnią zatem bardzo ważną, choć mało docenianą rolę w wielu firmach.

Zarobki w HR

Zastanówmy się teraz, jak wyglądają ich zarobki. Nie należą one do zbyt wysokich, jednak pozwalają na średni standard życia. Na takich stanowiskach zarobki zaczynają się już od 2500 złotych netto, a kończą, zazwyczaj w dużych miastach, na pensji o wysokości 3400 złotych na rękę. Oczywiście wysokość pensji zależy nie tylko od wielkości miasta, w którym pracujemy, ale także od wielkości firmy i ilości zatrudnianych przez nią pracowników, a także naszych kompetencji. Na początku nie liczmy więc na wysokie zarobki. Jednak w miarę rozwoju nasza kariera w HR może znacznie rozkwitnąć.

Najtrudniej jest zacząć. Jednak nie dotyczy to jedynie kariery w HR, ale każdego pierwszego stanowiska pracy. Wielu zatrudniających wymaga bowiem przynajmniej minimalnego doświadczenia w zawodzie, a to jest dość trudne do osiągnięcia. Dlatego najlepszą formą jest po prostu korzystanie z oferty bezpłatnych praktyk i staży w korporacjach czy mniejszych firmach, by dowiedzieć się jak ta praca wygląda z praktycznego punktu widzenia. Takie praktyki są idealne, gdyż można się ich podjąć już w trakcie studiowania, co sprawia, że przyszły pracodawca widzi, że od początku byliśmy zainteresowani karierą właśnie w tym zawodzie.

Pamiętajmy również, że kariera na stanowisku Human Resources nie kończy się w momencie ukończenia studiów i zyskania doświadczenia zawodowego. Należy ciągle się dokształcać, być otwartym na nowe rozwiązania i samodzielnie rozwiązywać problemy. Hr-owcy muszą być również komunikatywni i otwarci na innych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here