Jak sprawdzić audyt personalny w firmie?

0
523

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę, że siłą firmy są jego ludzie. Jeżeli będziemy zatrudniać dobrych ludzi, to będziemy odnosić zyski. Dobry pracownik będzie angażował się w swoje obowiązki i chętnie będzie wykonywał zadania, jakie powierzy mu kierownik szef. Przy czym jednak należy pamiętać o tym, że pracownik musi umieć je wykonywać. Jeżeli na danym stanowisku znajdzie się osoba, która nie umie wykonywać powierzonych mu obowiązków, to nie będzie miało to najmniejszego sensu.

Audyt personalny

Dlatego też w ostatnich czasach wzrosło zapotrzebowanie na to, aby w firmach przeprowadzać audyt personalny. Takie zadanie powierza się specjalnej agencji, która podejmuje się wykonania takich zadań. Działania takiego audytu skupiają się przede wszystkim na ludziach, na personach zatrudnionych w naszej firmie. Przeprowadzenie takich działań wymaga czasu. Jednak odpowiednio wyciągnięte wnioski z tego audytu pozwolą na przeprowadzenie zmian, dzięki którym będzie można osiągnąć maksymalne zyski w przyszłości. Audyt personalny pomaga m.in. sprawdzić czy pracownik zatrudniony jest na dobrym stanowisku i czy jego obowiązki nie są dla niego za trudne.

W czym pomaga?

Oprócz tego, audyt pomaga również ustalić najlepszych kandydatów do pełnienia poszczególnych funkcji. Jeżeli szukamy dobrych ludzi na poszczególne stanowiska pracy – będziemy wiedzieć kto najlepiej je wykona. dodatkowo audyt pomaga także zaplanować karierę oraz ścieżkę zawodową. Być może jako przedsiębiorcy, szefowie będziemy widzieć, że w poszczególnych pracownikach drzemie jakaś siła, wola, potencjał, jednak nie będziemy wiedzieć jak danymi osobami kierować. Tego rodzaju audyt na pewno pozwoli na lepsze sprecyzowanie takich kierunków, takiej szansy rozwoju, że wszystko będzie lepiej i mądrzej zaplanowane. Audyty personalne należy wykonywać zawsze. Jeżeli zależy nam na tym, aby dobrze i świadomie prowadzić firmę, to przyda nam się on. Raz na jakiś czas taki audyt pomoże nam lepiej zoptymalizować siły personalne. Wszystko dla dobra firmy.

Definicja

Audyt personalny to usługa diagnozy i oceny pracowników na poziomie indywidualnym: ich kompetencji, motywacji, mocnych i slabych stron.

Cel

Celem audytu personalnego jest identyfikacja rozbieżności pomiędzy obecnym stanem zasobów ludzkich w organizacji a stanem pożądanym z punktu widzenia strategii organizacji.

Metodologia

Podstawowe narzędzia stosowane przez nas w ramach audytu organizacyjnego to:

  • Assessmant Center / Development Center
  • Ocena 360 stopni
  • Testy psychologiczne

Korzyści

Wiedza uzyskana w efekcie audytu personalnego stanowi podstawę podejmowania decyzji dotyczących kompleksowego systemu zarzadzania zasobami ludzkimi (począwszy od zatrudniania pracownika, poprzez ocenę jego pracy oraz planowania rozwoju i ścieżek kariery).

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w opisach poszczególnych narzędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here