Jak dostać kredyt na mieszkanie w banku?

Wbrew temu co myśli wiele osób żaden bank nie jest instytucją charytatywną, która pożycza ogromne kwoty pieniędzy na lewo i prawo. Dla banku każda pożyczka jest poważną decyzją biznesową, a potencjalny kredytobiorca musi spełniać cały szereg najróżniejszych wymagań. Dotyczy to w szczególności kredytów na mieszkanie, ponieważ chyba nikt nie chciałby pożyczyć kilkuset tysięcy komuś, kto mógłby nie oddać tej kwoty. Zatem co trzeba zrobić aby zyskać zaufanie banku? Jak dostac kredyt na mieszkanie?

Co banki biorą pod uwagę przy analizie kredytobiorcy?

Prawda jest taka, że nigdy nie wiadomo do końca jakie czynniki zostaną wzięte pod uwagę przy analizie zdolności kredytowej danego klienta banku. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że istnieje co najmniej kilkanaście kryteriów, które musi spełniać potencjalny kredytobiorca, ale również przez wzgląd na to, że każdy bank ocenia możliwości kredytowe inaczej. Ta sama osoba może dostać propozycję kredytu w jednym banku, podczas gdy w drugim spotka się z kategoryczną odmową. Niemniej, istnieje kilka uniwersalnych czynników, których analizy można być pewnym składając podanie o kredyt. Jakie to czynniki? Przede wszystkim są to zarobki danej osoby, bo to w końcu od nich zależy czy kredytobiorcę będzie stać na regularne spłacanie rat pożyczki. Jednakże wysoki dochód nie musi wcale oznaczać prawidłowej zdolności kredytowej. W końcu nawet najbogatsi klienci banków mogą mieć wiele regularnych wydatków oraz kiepsko dysponować swoim kapitałem, przez co nie starczyłoby im wypłaty na zapłacenie bankowi w czasie. Poza tym banki preferują kiedy ktoś pracuje w oparciu o umowę o pracę, aniżeli gdy jest przedsiębiorcą lub posiada tylko umowę zlecenie. Oczywiście takie osoby również mogą dostać kredyt na mieszkanie, jednak mają na to znacznie mniejsze szanse niż pracownicy zatrudniani na dłuższy okres czasu. Jeśli już mowa o sytuacji zawodowej, to bankierzy mogą patrzeć również na historię ścieżki kariery potencjalnego kredytobiorcy. Często zwalniana lub zmieniająca stanowisko osoba raczej nie dostanie kredytu na mieszkanie, ponieważ nie posiada pewnego i stabilnego źródła dochodu. Analizie podlega też sama historia kredytów danego klienta banku, wliczając w to oczywiście pożyczki zaciągnięte w innych instytucjach bankowych. Biuro Informacji Kredytowej w każdym przypadku przechowuje pięcioletnie zestawienie kredytów, razem z datami płacenia rat oraz wszystkimi innymi informacjami dotyczącymi płatnika. Dzięki temu bank wie czy ma do czynienia z rzetelnym kredytobiorcą, czy też z osobą podchodzącą do sprawy pożyczki lekceważąco. Więcej przeczytasz na finansowyraj.com.pl

Co zrobić aby zwiększyć szanse dostania kredytu?

No dobrze, ale czy wyżej zawarta wiedza cokolwiek zmienia? Czy można jakkolwiek wpłynąć na swoją potencjalną zdolność kredytową? Cóż, przede wszystkim pożyczki należy planować z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu można mieć na uwadze swoje wydatki, starać się ustabilizować swoją sytuację zawodową oraz ewentualnie wyrobić sobie rzetelną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. W banku można założyć też konto oszczędnościowe, na którym będzie się zbierało kwotę do wkładu własnego na kredyt. W ten sposób można pokazać kredytodawcom, że jest się oszczędnym i sumiennym, regularnie odkładając tę samą sumę pieniędzy i nie wyciągając jej z banku. Dobrze jest też skorzystać z usług doradcy finansowego, który znajdzie każdemu swojemu klientowi bank z ofertą kredytową najlepiej dopasowaną do jego potrzeb. Nie tylko czyni to pożyczkę atrakcyjniejszą, ale również zwiększa ogólne szanse na jej otrzymanie.

Redakcja hrexecutive.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.